YILPORT   Hukuki Şartlar | Gizlilik Politikası | Bilgi Toplumu Hizmetleri 
Türkçe English
       
  Yilmaden Holding ABD’deki Bear Metalürji Sirketini Satin Aldi   Aci Kaybimiz   Demokrasiye sahip çikiyoruz   Portekiz’de hayata geçen en büyük Türk yatirimina Yilport Holding imza atti   YILDIRIM GRUP’un Yeni Satin Alimi Mechel`in Krom Varliklari Oldu   Yüksel YILDIRIM, ICDA Yönetim Kurulu`na Tekrar Seçildi   YILDIRIM SIRKETLER GRUBU, Mines & Money Hong Kong ve Diger Uluslararasi Madencilik Konferanslarinda Boy Gösteriyor   Avrupa`nin en iyi 10 sirketinden biri olan YILDIRIM`a Platinum Ödülü   YILDIRIM HOLDING`in Son Liman Hamlesi GEMPORT Oldu   YILDIRIM HOLDING, ROTAPORT`u Bünyesine Katti 
 

YILDIRIM GRUP’un Yeni Satin Alimi Mechel`in Krom Varliklari Oldu

1 Agustos 2013

YILDIRIM GRUP’un (YILDIRIM) en yeni satin alimi, Rus Mechel’in krom birimi oldu. Teklif veren sekiz sirket arasinda büyük bir satin alma yarisina sahne olan uluslararasi ihalenin ardindan YILDIRIM, Mechel Krom’un varliklarindan Kazakistan’da bulunan Voskhod Maden Tesisi (Voskhod) ile Rusya’da bulunan Tikhvin Ferroalyaj Tesisi’nin (TFP) sahibi oldu.
 
Kazakistan’in kuzeybatisinda bulunan ve üretime Temmuz 2009’da baslayan Voskhod krom cevheri madeni ile krom konsantre tesisi, son teknoloji bir yeralti madeni ve bir cevher isleme tesisini kapsamaktadir. Madenin toplam 21 milyon tonluk krom cevheri rezervi bulunmaktadir. Voskhod’un krom cevheri, 3,5-3,8 seviyesindeki krom/demir (Cr/Fe) rasyosu ile dünyanin en yüksek krom/demir oranlarindan birine sahiptir. Voskhod, pazara krom konsantresi temin ettigi gibi ayni zamanda TFP’ye de hammadde saglamaktadir. Tesis, yillik 1 milyon ton cevher zenginlestirme kapasitesine sahiptir ve 1,5 milyon ton mertebesine arttirilabilecek konumdadir.
 
 
 
 
 
 
 
Öte yandan St. Petersburg sehrinin 200km güneydogusunda, Tikhvin’de yer alan TFP, %69,5’lik krom içerigiyle Rusya’nin en büyük yüksek karbonlu ferrokrom (HC FeCr) üreticilerinden olup, ülkenin üretim hacminin %22’sini olusturmaktadir. Nisan 2007’de üretime baslayan ve yeni sayilabilecek bir tesis olan TFP, ayni zamanda Bagimsiz Devletler Toplulugu’nun (BDT) en modern ferroalyaj tesisi olusuyla da bilinmektedir. Tesiste gaz temizleme sistemi, briketleme hatti ve cüruf isleme ünitesi gibi gelismis olanaklar bulunmakta, ayni zamanda BDT’de, yüksek karbonlu ferrokrom üretiminde ton basina enerji kullaniminda en düsük oranlardan biri kaydedilmektedir.
 
Bir arada degerlendirildiginde Voskhod ve TFP; Rusya, Avrupa, ABD, Çin ve Uzakdogu’daki ferrokrom, alasim çeligi, krom kimyasallari, dökümhane ve paslanmaz çelik piyasalarina krom konsantresi ve yüksek karbonlu ferrokrom saglamaktadir.
 
YILDIRIM GRUP Yönetim Kurulu Baskani ve CEO’su Yüksel YILDIRIM, “Mechel’in krom biriminin satin alinmasinin ardindan YILDIRIM; Türkiye, Isveç ve Rusya’da yüksek kaliteli yüksek karbonlu ferrokrom (HC FeCr) üretiminde konsolide 520.000 tonluk bir kapasiteye erismistir.” seklinde konustu. Yüksel YILDIRIM, konusmasini “Böylelikle YILDIRIM, dünya çapindaki uzun vadeli paslanmaz çelik müsterileri için, politik, ekonomik ve diger risklere karsi önlem almak amaciyla, üç farkli ülkede yüksek karbonlu ferrokrom üreten tek küresel oyuncu konumuna gelmistir. Bunun yanisira YILDIRIM’in toplam yillik krom cevheri üretim kapasitesi, kendi dâhili gereksinimi ve krom cevheri ihracati için, Türkiye ve Kazakistan’da 2,5 milyon ton seviyesine ulasacaktir” sözleriyle sonlandirdi.
 
Elazig’da bulunan Eti Krom A.S.’nin ve Isveç’in Vargön sehrinde bulunan Vargön Alloys AB’nin sahibi olan YILDIRIM, hâlihazirda dünyanin en büyük yüksek tenörlü, sert, parça tipi krom cevheri üreticisi ve ayni zamanda Eurasian Natural Resources Corporation (ENRC)’den sonra en büyük yüksek kaliteli, yüksek karbonlu ferrokrom üreticisi konumundadir. YILDIRIM ayrica limancilik, denizcilik ve gemi insa, gübre üretimi ve ticareti, kömür ve kok ithalati, gayrimenkul gelistirme, enerji ve girisim sermayesi alanlarinda da faaliyet göstermektedir.

 

  Adres : YILDIRIM Tower, Maslak Mahallesi, Tasyoncasi Sok. No:1C B2 Blok, 34485 Sariyer / Istanbul
  Tel : +90 212 290 30 80 (pbx) Faks : +90 212 290 30 81 E-posta : info@yildirimgroup.com
  YILDIRIM HOLDİNG A.Ş | Copyright © 2021