YILPORT   Hukuki Şartlar | Gizlilik Politikası | Bilgi Toplumu Hizmetleri 
Türkçe English
       
  Yilmaden Holding ABD’deki Bear Metalürji Sirketini Satin Aldi   Aci Kaybimiz   Demokrasiye sahip çikiyoruz   Portekiz’de hayata geçen en büyük Türk yatirimina Yilport Holding imza atti   YILDIRIM GRUP’un Yeni Satin Alimi Mechel`in Krom Varliklari Oldu   Yüksel YILDIRIM, ICDA Yönetim Kurulu`na Tekrar Seçildi   YILDIRIM SIRKETLER GRUBU, Mines & Money Hong Kong ve Diger Uluslararasi Madencilik Konferanslarinda Boy Gösteriyor   Avrupa`nin en iyi 10 sirketinden biri olan YILDIRIM`a Platinum Ödülü   YILDIRIM HOLDING`in Son Liman Hamlesi GEMPORT Oldu   YILDIRIM HOLDING, ROTAPORT`u Bünyesine Katti 
 

YILDIRIM HOLDING`in Son Liman Hamlesi GEMPORT Oldu

20 Aralik 2012
 
YILDIRIM Holding sirketlerinden YILPORT Holding, Türkiye`nin ilk özel limani olan GEMPORT Gemlik Liman ve Depolama Isletmeleri`nin yüzde 86,6 hissesini satin aldi.
 
Daha önce bir Türkiye Is Bankasi istiraki olan ve 1992 yilinda kurulan GEMPORT, konteyner, araç, genel yük elleçlemesi ve antrepo isletmeciligi faaliyetleri yürütürken, Gemlik ve Mudanya Körfezi`nde pilotaj ve römorkaj hizmeti verme imtiyazina da sahip durumda.
 
YILDIRIM Sirketler Grubu Baskani Yüksel YILDIRIM, sirketin liman isletmeciligi ve operasyonlari alaninda genisleme planlari ve stratejik hedefleri ile ilgili söyle konustu:
 
“Malta limaninin yüzde 50’sini 200 milyon euro’ya satin almistik. Afrika’da ve Latin Amerika’da görüstügümüz limanlar var. Seçici olmak için kendimizi frenliyoruz. En iyi getirisi olani bulmak zorundayiz. YILPORT Gebze, YILPORT Gemlik, Malta Freeport ve RotaPort limanlariyla beraber 2 milyar dolarlik bir degere eristik. Belirli bir seviyeye ulasinca portföyümüze yabanci yatirimcilari da dahil edecegiz.
 
GEMPORT’ta 1.800 metrelik yeni bir rihtim yapiyoruz. Türkiye’nin en büyük vinçlerini siparis ettik ve burada dünyanin en büyük gemilerini elleçleyebilecegiz.
 
Önümüzdeki bes yilda çok iyi bir yere gelecegiz. Su an bes limanda 5,5 milyon TEU konteyner elleçleme kapasitesindeyiz ve bes yil içinde yaklasik 7,5 milyon TEU`ya ulasacagiz. Böyle bir hacim baska hiçbir Türk firmada yok. Çok kisa sürede dünyadaki tüm liman isletmecileri arasinda ilk 20 içerisine girmis bulunuyoruz.”
 
Yaklasik 400 kisiyi istihdam eden GEMPORT, yillik 600 bin TEU konteyner ve 400 bin CEU araç yükleme bosaltma kapasitesiyle Türkiye`nin ve Marmara Bölgesi`nin önde gelen limanlarindan biri olarak göze çarpiyor.
 
YILPORT Holding CEO’su Sean R. PIERCE ise YILPORT’un portfolyosuna çok degerli bir sirket kattiginin altini çizdi: “Deneyimli kadrosu ve kritik öneme sahip konumu ile GEMPORT, bizim için çok stratejik bir hamle. Liman, Türkiye’nin ve Marmara Bölgesi’nin en büyük ve teknolojik açidan en ileri limanlarindan biri olma potansiyeline sahip. Verdigi hizmetlerin çesitliligi ile de YILPORT’un `tek durak çözüm merkezi` konseptine büyük katki saglayacaktir.”
 
Bir süredir Türkiye’de liman operasyonlari hem kapasite hem de hizmet çesitliligi açisindan hizla gelisiyor. Bölgedeki büyümenin güçlü olmasi önümüzdeki birkaç yilda devlete ait limanlarin özellestirilmesini de saglayacak.
  Adres : Yildirim TOWER Plaza, Maslak Mahallesi, Tasyoncasi Sok. No:1C B2 Blok, 34485 Sariyer / Istanbul
  Tel : +90 212 290 30 80 (pbx) Faks : +90 212 290 30 81 E-posta : info@yildirimgroup.com
  YILDIRIM HOLDİNG A.Ş | Copyright © 2019