YILPORT   Hukuki Şartlar | Gizlilik Politikası | Bilgi Toplumu Hizmetleri 
Türkçe English
       
  Yilmaden Holding ABD’deki Bear Metalürji Sirketini Satin Aldi   Aci Kaybimiz   Demokrasiye sahip çikiyoruz   Portekiz’de hayata geçen en büyük Türk yatirimina Yilport Holding imza atti   YILDIRIM GRUP’un Yeni Satin Alimi Mechel`in Krom Varliklari Oldu   Yüksel YILDIRIM, ICDA Yönetim Kurulu`na Tekrar Seçildi   YILDIRIM SIRKETLER GRUBU, Mines & Money Hong Kong ve Diger Uluslararasi Madencilik Konferanslarinda Boy Gösteriyor   Avrupa`nin en iyi 10 sirketinden biri olan YILDIRIM`a Platinum Ödülü   YILDIRIM HOLDING`in Son Liman Hamlesi GEMPORT Oldu   YILDIRIM HOLDING, ROTAPORT`u Bünyesine Katti 
 

SHENHUA GUOHUA POWER ve YILDIRIM ENERJI’den Elektrik Üretim Sektörüne Dev Yatirim

9 Mayis 2012

Dünyanin en büyük kömür üreticilerinden ve ayni zamanda Çin’in önde gelen elektrik enerjisi üreticisi SHENHUA GUOHUA POWER (SGP) ve YILDIRIM ENERJI YATIRIMLARI A.S. sirketleri, dev enerji yatirimi için Türkiye’yi seçti.

Iskenderun’da ithal kömüre dayali  2 bin megawatt`lik elektrik üretim santrali kuracak ortak girisim sirketinin yatirimi 2 milyar dolari bulacak. SGP ve YILDIRIM ENERJI, madencilik sektöründe de yatirim planliyor.

YILDIRIM HOLDING A.S. Icra Kurulu Baskani Yüksel Yildirim’in degerlendirmesi söyle oldu: “Çin ile Türkiye arasinda uzun yillara dayanan ticari iliskiler söz konusu. SHENHUA ile 10 yillik bir kömür ticareti geçmisimiz var. Sayin Basbakanimizin Nisan ayinda gerçeklestirdigi ticari iliskilerin gelistirilmesine dönük ziyarete paralel olarak, SGP ile YILDIRIM ENERJI sirketimiz arasinda 2 milyar dolarlik bir termik santral yatirimi proje gelistirme ve ortak girisim anlasmasi imzaladik.”

YILDIRIM ENERJI Icra Kurulu Baskani Dr. Tamer Turna’nin degerlendirmesi ise su sekilde idi:

“SGP sirketiyle, bir yildir süren görüsmelerimiz meyvesini vermeye baslamistir. YILDIRIM ENERJI olarak 15 yilda 5000 megawatt enerji santrali yatirim vizyonumuza, SGP’yi ortak etmek üzere bir proje gelistirme anlasmasi imzaladik. YILDIRIM HOLDING’in ve SHENHUA GROUP’un mali güçleriyle, bu projeleri asamali olarak yatirima dönüstürecegiz.

Türkiye`nin 2030 yilina dek mevcut kurulu elektrik üretim tesisi kapasitesini 54 bin megawatt’tan 150 bin megawatt’a çikarmasi gerekmektedir. Bu Türk-Çin ortak girisiminin de bu pastada harci olacaktir. Hedefimiz, Türkiye’deki en verimli termik santralleri kurup, özel sektör marifetiyle en rekabetçi yatirimlari gerçeklestirmektir. Çinli dostlarimizla birlikte bu hafta EPDK, TEIAS ve Enerji Bakanligi yetkilileriyle görüstük. Projemiz hakkinda çok olumlu görüs ve desteklerini aldik. Türkiye’nin mevcut büyüme hizindan dogan enerji ihtiyacina, en iyi çözüm getirecek projeleri gelistirmis olmaktan kivanç duymaktayiz. Gelistirdigimiz termik santral projeleri, yüksek verimleri sayesinde daha az kömür yakacak ve modern yakma ve aritma teknolojileri sayesinde, Türkiye’nin karbon ayak izini azaltacak yönde etki yaratacaktir."

Yerli Katkiya Yatirim Yapacagiz

"SHENHUA yilda 500 milyon tonluk fiili kömür üretim kapasitesiyle dünyanin en büyük madencilik sirketidir. 600 milyon ton yil kömür ticareti hacmiyle de lider pozisyondadir. YILYAK adli kömür pazarlama sirketimiz ve YILMAR adli nakliye filomuz ise kömür ve lojistik hizmetlerinde Türkiye’de sektör liderleridir. YILDIRIM ENERJI’deki ekibimiz 24.000 MW’lik enerji santral projeleri deneyimiyle, yine en iddiali olanlardandir.

YILDIRIM HOLDING olarak ETI KROM`a bagli 167 km uzunlugunu bulan tünellerde krom madenciligi yapmaktayiz. Elazig’daki ETI KROM ve Isveç`teki VARGÖN ALLOYS`un toplam yüksek karbonlu ferrokrom üretim tesis kapasitesi ile dünya ikincisi konumundayiz. Türkiye’deki madencilik deneyimimiz ile SHENHUA’nin kömür madenciligi deneyimlerini birlestirip, Türk kömür madenciligi sektörüne ve maden agzi termik santrallere de yatirim yaparak, yerli katkiyi azami ölçüde arttiracagiz."

Önce Insan, Önce Çevre

“Sirket yönergelerimiz geregi, konusunda uzman ve çevresine duyarli bireyler olarak, is yapma anlayisimizda ‘Önce Insan, Önce Çevre’ anlayisi ön plandadir. Çevreye duyarli yatirimlar yapmak, teknolojiyi bilen bir ekiple çalisiyorsaniz kesinlikle rekabet gücünüze zarar getiremez.

Gelistirdigimiz tüm termik santral ve yenilenebilir enerjiye dayanan santral projeleri, Türkiye’nin mevcut karbon ayak izini düsürecek niteliktedir ve olmaya devam edecektir. Yüksek yanma ve santral verimleri ve dogru seçilen teknolojilerle, gelismis sanayi ülkeleri standartlarinda bir hava kalitesi saglamak, halkimiza olan sözümüzdür.

Son yillarda hükümetimizin mevzuatta getirdigi yeniliklerle artik tüm yeni yatirimlar Avrupa Toplulugu`nun ‘Büyük Yakma Sistemleri’ çevre emisyon sinirlamalarina tabidir. Yeni çevre mevzuati sayesinde, yatirimcilar arasindaki haksiz rekabet durumu da ortadan kalkmistir. Yeni mevzuata uyulmasini saglamak ise Çevre ve Sehircilik Bakanligimizin baslica hedefi ve görevidir. Neyse ki artik Türkiye`de de termik santrallarin çevresinde bag, bahçe, hayvancilik ve balikçilik faaliyetlerinin yapildigi bir çaga gelmis durumdayiz.”

Web : http://www.yildirimenergy.com Eposta : info@yildirimenergy.com 

  Adres : YILDIRIM Tower, Maslak Mahallesi, Tasyoncasi Sok. No:1C B2 Blok, 34485 Sariyer / Istanbul
  Tel : +90 212 290 30 80 (pbx) Faks : +90 212 290 30 81 E-posta : info@yildirimgroup.com
  YILDIRIM HOLDİNG A.Ş | Copyright © 2021