YILPORT   Hukuki Şartlar | Gizlilik Politikası | Bilgi Toplumu Hizmetleri 
Türkçe English
       
  Yilmaden Holding ABD’deki Bear Metalürji Sirketini Satin Aldi   Aci Kaybimiz   Demokrasiye sahip çikiyoruz   Portekiz’de hayata geçen en büyük Türk yatirimina Yilport Holding imza atti   YILDIRIM GRUP’un Yeni Satin Alimi Mechel`in Krom Varliklari Oldu   Yüksel YILDIRIM, ICDA Yönetim Kurulu`na Tekrar Seçildi   YILDIRIM SIRKETLER GRUBU, Mines & Money Hong Kong ve Diger Uluslararasi Madencilik Konferanslarinda Boy Gösteriyor   Avrupa`nin en iyi 10 sirketinden biri olan YILDIRIM`a Platinum Ödülü   YILDIRIM HOLDING`in Son Liman Hamlesi GEMPORT Oldu   YILDIRIM HOLDING, ROTAPORT`u Bünyesine Katti 
 

ETI KROM, Ileri Teknoloji Toz Tutma ve Enerji Geri Kazanimi Tesisinin Temellerini Atti

23 Nisan 2012

YILDIRIM HOLDING`in krom cevheri temini ve ferrokrom üretimi faaliyetleri sürdüren sirketi Eti Krom, bugün Elazig’daki ferrokrom tesislerinin hemen yaninda faaliyete geçecek olan toz tutma ve enerji geri kazanim ünitesinin ana türbin kontrol bina insasina bugün baslandigini açikladi. Tesiste, yararlanilacak ileri teknoloji ile, üretimde ortaya çikan ve hammadde tozu tasiyan atik gazin %90’dan fazlasi tutulacak ve elde edilecek fazla isi, geri dönüsüme tabi tutularak 5,5 MW’lik elektrik enerjisi üretilecektir.

Bu proje ile ferrokrom üretiminin çevresel etkisi günümüz teknolojisi ile ulasabilecek azami seviye düsürülecek ve çevre dostu, geri kazanilmis enerji üretilerek holdingin ve sirketin uzun dönemli, enerji verimliligi yüksek operasyon yönetimine önemli katki saglanacaktir.

Ayrica bu proje, Kyoto Protokolü’nün karbon emisyon hedeflemeleri ile paralel dogrultudadir. Yilda yaklasik 33,7 milyon kWh elektrik üretimi ve bu sayede yaklasik 21 bin ton karbondioksit (CO2) emisyon salinimi engelleme kapasitesi ile protokolün “Gold Standard” (Altin Standardi) sertifika programina dahil olacaktir. Proje sayesinde, Kyoto Protokolü’nün “Clean Development Mechanism” (Temiz Kalkinma Düzenegi) çerçevesinde, gönüllü sertifika pazarindan 10 yil süreyle yaklasik 4 milyon avro finansman saglanmasi beklenmektedir. Projenin toplam yatirim tutari 30 milyon avro ve saglayacagi elektrik tasarrufu ise yillik olarak yaklasik 2 milyon avrodur.

Elazig’da yapilan bu atilimla ilgili YILDIRIM HOLDING Icra Kurulu Baskani Yüksel YILDIRIM söyle konustu:

Çevresel politikamiz dogrultusunda, ülkemize ve vatandaslarimiza karsi sorumlulugumuzu böylesine yenilikçi bir proje ile yerine getirmenin gururunu yasiyoruz. Bölgede is gelistirmeyi tesvik eden devlet programi ile çalismalarimiz daha da hizlanmistir ve bölge istihdamina olan katkimiz süphesiz artacaktir. Örnegin, tesisin insasinda 200-230 kisilik bir ekip çalisacak olup, tesis faaliyete geçtiginde de 26 kisilik tam zamanli bir kadronun istihdami söz konusu olacaktir. Ayrica uygulanan projenin geri dönüsüm ve tasarruf ekseninde olmasi, istihdamin bu konuda uzmanlasmasina ve ülkemizin önümüzdeki dönemde çevresel verimlilik konusunda bilgi birikimi üst düzeyde, uzman kadrolarinin olusmasina ön ayak olacaktir.

Holding Genel Müdürü Dr. Alp MALAZGIRT ise su görüsleri paylasti:

Holding olarak, amiral gemimiz Eti Krom’un ferrokrom üretim tesislerindeki çevresel ve ekonomik performansi gelistirecek bu projeyi hayata geçiriyor oldugumuz için büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu adim, hem faaliyet gösterdigimiz yerlerde ekolojik dengeye duydugumuz saygiya yeni bir boyut getirmis oldu, hem de bölgedeki enerji faaliyetlerimizin ilk adimini teskil etti. Bu büyük ölçekli yatirim ile ferrokrom tesislerimizin karbon emisyon degerleri, Avrupa’daki tüm türdeslerinden daha düsük bir konuma getirilecektir. Üretimde ortaya çikan atik gazin çevreye olan etkisi hem büyük oranda kesilecek hem de bu süreçte elektrik enerjisi üretilecektir. Doga ile barisik, en ileri teknolojinin kullanildigi bu tesisin, yerel yetkililerimize ve çok degerli Elaziglilara, sosyal sorumluluklarimiza olan bagliligimizi ifade etmek açisindan da iyi bir vesile olduguna inaniyorum.

  Adres : YILDIRIM Tower, Maslak Mahallesi, Tasyoncasi Sok. No:1C B2 Blok, 34485 Sariyer / Istanbul
  Tel : +90 212 290 30 80 (pbx) Faks : +90 212 290 30 81 E-posta : info@yildirimgroup.com
  YILDIRIM HOLDİNG A.Ş | Copyright © 2021