YILPORT   Hukuki Şartlar | Gizlilik Politikası | Bilgi Toplumu Hizmetleri 
Türkçe English
       
  Yilmaden Holding ABD’deki Bear Metalürji Sirketini Satin Aldi   Aci Kaybimiz   Demokrasiye sahip çikiyoruz   Portekiz’de hayata geçen en büyük Türk yatirimina Yilport Holding imza atti   YILDIRIM GRUP’un Yeni Satin Alimi Mechel`in Krom Varliklari Oldu   Yüksel YILDIRIM, ICDA Yönetim Kurulu`na Tekrar Seçildi   YILDIRIM SIRKETLER GRUBU, Mines & Money Hong Kong ve Diger Uluslararasi Madencilik Konferanslarinda Boy Gösteriyor   Avrupa`nin en iyi 10 sirketinden biri olan YILDIRIM`a Platinum Ödülü   YILDIRIM HOLDING`in Son Liman Hamlesi GEMPORT Oldu   YILDIRIM HOLDING, ROTAPORT`u Bünyesine Katti 
 

YILDIRIM HOLDING CEO`su Yüksel YILDIRIM, Dünya Denizciliginin En Etkili 100 Ismi Arasinda

28 Aralik 2011

YILDIRIM HOLDING A.S. Icra Kurulu Baskani Yüksel YILDIRIM, dünyanin bir numarali denizcilik yayini Lloyd’s List tarafindan hazirlanan 2011 yili Denizcilik Dünyasinin En Etkili 100 Ismi listesinde 50. sirada yer aldi. Listedeki tek Türk is adami olan YILDIRIM, ayni zamanda ikinci kez derlenen bu listeye en yüksek siralardan yeni giris yapan isimler arasinda yer aliyor.

YILDIRIM HOLDING’in denizcilik dünyasinda armatörlük, gemi kiralama, liman isletmeciligi ve gemi insa dahil olmak üzere genis bir yelpazedeki global faaliyetlerine deginen yayinda, Yüksel YILDIRIM’in listede yeni olmasina ragmen sektöre yön veren önemli is adamlari arasinda oldugu belirtiliyor.

Sirketin özellikle liman isletmeciligindeki uluslararasi genisleme planlarindan bahseden yazida, YILDIRIM HOLDING’in 2010 yilinin sonunda 500 milyon USD karsiliginda % 20’sini satin aldigi, dünyanin üçüncü büyük konteyner tasimacilik sirketi olan CMA CGM’in yönetim kurulunda Yüksel YILDIRIM’in agirligini kisa zamanda hissettirdigi vurgulaniyor.

Son yillarda dünya denizciliginin nabzini tutan uluslararasi konferanslarda ve yayinlarda Türk denizciligini en üst düzeyde temsil etmekte olan YILDIRIM, zor zamanlardan geçmekte olan sektörün dünü, bugünü ve yarini üzerine ezber bozan yaklasimi, konusulan fikirleri ve öngörüleri ile sektörde dikkatle takip edilen isimler arasinda yer aliyor.

The Lloyd’s List Top 100, denizcilik dünyasinin en güvenilir yayin organlarindan Lloyd’s List’in uzman ekibi tarafindan filo gücü, finansal güç, itibar ve yenilikçilik kriterleri göz önüne alinarak yayimlaniyor.

YILDIRIM HOLDING HAKKINDA

Temelleri 1963 senesinde Samsun’da kurulan küçük bir ticarethane ile atilan YILDIRIM HOLDING, gösterdigi genis ölçekli ve çok yönlü faaliyetleriyle Türk ve uluslararasi piyasalarda kendine etkili ve güçlü bir yer edinmis, Türkiye’nin öncü endüstriyel gruplari arasina girmistir.

Yüzde yüz aile sirketi olan YILDIRIM HOLDING, madencilik ve ferroalyaj, gübre ve kimyasal, kok ve kömür, enerji, liman isletmeciligi, denizcilik, gemi insa, gayrimenkul gelistirme, insaat ve girisim sermayesi olmak üzere on farkli sektörde faaliyetlerine devam etmektedir.

Denizcilik Sektöründe YILDIRIM HOLDING

YILYAK Yakit Pazarlama ile 1992 yilinda kömür ithalatina ve gemi kiralama islerine baslayan ve doksanli yillarin sonunda Türkiye parça kömür pazarinin en önemli tedarikçisi ve pazar yapicisi haline gelmis olan YILDIRIM HOLDING, denizcilik sektöründe armatörlüge ilk adimini 1999 yilindaki ilk kuru yük gemisi alimi ile atmistir. 2000 yilinda ise holdingin lojistik ihtiyaçlarini karsilamak üzere YILMAR Denizcilik kurulmustur. Armatörlük, gemi isletmeciligi, gemi kiralama ve acentelik hizmetleriyle sirket, günümüzün saygin denizcilik firmalari arasinda yerini almistir.

YILDIRIM HOLDING’in liman isletmeciligi sektörüne girisi ise 2004 ve 2005 yillarinda pes pese holding bünyesine katilan Sedefport ve Alemdarport ile gerçeklesmistir. Bu iki limanin birlestirilmesi ile 2006 yilinda Marmara Bölgesi’nin çok amaçli ilk özel limani olan ve yapilan genis kapsamli yatirimlar sonucunda bugün Türkiye’nin en verimli ve en hizli çalisan limani haline gelen YILPORT kurulmustur. Türkiye’nin en ileri teknolojik altyapisina sahip limani YILPORT’ta konteyner terminali, genel kargo terminali, sivi terminali, antrepo ve CFS hizmetleri verilmektedir.

YILDIRIM HOLDING, 2007 yilinda MARMARA TERSANESI’nin satin alinmasiyla gemi insa sektöründe faaliyet göstermeye baslamis, filosunu yüksek kalite standartlarina bagli ve hizli bir sekilde genisletme imkanina sahip olmustur. Bugün itibariyle holding bünyesinde sekizi kuru yük gemisi ve dokuzu kimyasal tanker olmak üzere 17 gemi bulunmaktadir. 2015 sonuna dek çogunlugu kuru yük gemisi olmak üzere toplam 10 adet geminin daha insasi tamamlanacaktir.

Sirket, 2010 yilinin sonunda, dünyanin üçüncü büyük konteyner tasimacilik firmasi Fransiz CMA CGM’in % 20 hissesini 500 milyon USD karsiliginda satin almistir.

2011 yilinin Nisan ayinda, Belçikali SEALEASE’in % 75 hissesi devralinarak sirketin büyük ortagi haline gelinmistir. Yat, tekne, yolcu teknesi ve özel amaçli deniz araci kiralama ve alim-satim danismanlik hizmetleri veren sirket 65 adet deniz araci ile Avrupa, Asya ve Orta Dogu’da hizmet vermektedir. 

Geçtigimiz ay ise Akdeniz`in üçüncü büyük aktarma ve lojistik merkezi olan MALTA FREEPORT Konteyner Terminali`nin % 50 hissesi 200 milyon EUR karsiliginda satin alinmistir. Fransa, Italya ve Kuzey Afrika`ya yakinligi ile bu liman, holdingin liman isletmeciliginde stratejik önemi oldukça yüksek bir hamlesi olma özelligini tasimaktadir.

2011 yilinin son denizcilik yatirimi ise Türk gemi isletmecisi CHEMFLEET’in % 51’inin holding bünyesine katilmasi ile gerçeklesmistir.

YILDIRIM HOLDING, faaliyet gösterdigi diger sektörlerde oldugu gibi denizcilikte de genisleme planlari dogrultusunda, basta liman isletmeciligi olmak üzere çesitli faaliyet alanlarinda yeni yatirimlar için çalismalarini dünyanin dört bir yaninda, üstün bir efor ve kararlilikla sürdürmeye devam edecektir. 

Lloyd’s List Top 100 - 2011 için: http://www.lloydslist.com/ll/news/top100/article387060.ece/BINARY/Lloyds_List_Top100_2011.pdf
Basin Kiti için: http://www.yildirimholding.com/uploads/file/newsdoc273.zip

 Bülten Fotograflari  
                     

 

  Adres : YILDIRIM Tower, Maslak Mahallesi, Tasyoncasi Sok. No:1C B2 Blok, 34485 Sariyer / Istanbul
  Tel : +90 212 290 30 80 (pbx) Faks : +90 212 290 30 81 E-posta : info@yildirimgroup.com
  YILDIRIM HOLDİNG A.Ş | Copyright © 2021