YILPORT   Hukuki Şartlar | Gizlilik Politikası | Bilgi Toplumu Hizmetleri 
Türkçe English
       
  Yilmaden Holding ABD’deki Bear Metalürji Sirketini Satin Aldi   Aci Kaybimiz   Demokrasiye sahip çikiyoruz   Portekiz’de hayata geçen en büyük Türk yatirimina Yilport Holding imza atti   YILDIRIM GRUP’un Yeni Satin Alimi Mechel`in Krom Varliklari Oldu   Yüksel YILDIRIM, ICDA Yönetim Kurulu`na Tekrar Seçildi   YILDIRIM SIRKETLER GRUBU, Mines & Money Hong Kong ve Diger Uluslararasi Madencilik Konferanslarinda Boy Gösteriyor   Avrupa`nin en iyi 10 sirketinden biri olan YILDIRIM`a Platinum Ödülü   YILDIRIM HOLDING`in Son Liman Hamlesi GEMPORT Oldu   YILDIRIM HOLDING, ROTAPORT`u Bünyesine Katti 
 

CMA CGM ve YILDIRIM Arasinda Anlasma Saglandi

25 Kasim 2010

Jacques R. SAADE baskanligindaki toplantilarin ardindan, dünyanin üçüncü büyük konteyner sirketi CMA CGM’nin Yönetim Kurulu bugün, CMA CGM hissedarlari ile YILDIRIM Holding arasinda nihai bir anlasmaya varildigini duyurdu.

Anlasma, CMA CGM’nin sermaye tabanini güçlendirmesini ve yatirim plani finansmanini güvence altina almasini saglayacak. Anlasmaya göre YILDIRIM Holding 500 milyon dolar yatirim yapacak ve CMA CGM sermayesinin %20’sine erisim saglayacak 5 yillik hisseye dönüstürülebilir tahvillerini elde etmis olacak. Ayrica 10 kisilik Yönetim Kurulu’nda da 3 kisilik temsilci bulundurabilecek. Tarihi aile hissedari, %80’lik çogunluk hissesini ve oy hakkini elinde tutmaya devam edecek.

Temelleri 1963 senesinde Samsun’da atilan YILDIRIM Holding, uluslararasi bir aile sirketidir. Sirket günümüzde krom madenciligi ve satisi, ferrokrom üretimi ve satisi, kömür ticareti, gübre üretimi ve satisi, denizcilik, gemi insa ve limancilik alanlarinda önemli bir yere sahiptir. Çok endüstrili bir kurulus ve Türkiye’nin en hizli büyüyen firmalarindan biri olarak YILDIRIM Holding bugün, yillar boyunca uluslararasi piyasalarda da basariyla gelistirdigi yeteneklerinin ve özelliklerinin getirdigi rekabet üstünlügünün avantajini görmektedir. Degerleri, kendine özgü konumu ve uluslararasi itibari ile, CMA CGM için ayricalikli bir yatirimcidir.

CMA CGM Yönetim Kurulu Baskani Jacques R. SAADE, “YILDIRIM Holding ile kurulan bu ittifak,CMA CGM’nin bilançosunu güçlendirmemize olanak saglayacaktir,” seklinde konustu. “Bu yolda hiç aceleci davranmadik ve degerlerimizi ve vizyonumuzu anlayip paylasabilecek dogru ortagi bekledik. Grubumuza yeni bir yatirimcinin katilimi, büyümemizi destekleyip hizlandiracaktir; bu durum ayni zamanda sirket tarihimiz için bir dönüm noktasi niteligindedir.”

“Yatirim kararimizda, 32 sene önce yaratilan bu dünya devinin kanitlanmis kalitesinin, yönetim ve takim yeteneklerinin büyük rolü olmustur,” diye açiklamada bulunan YILDIRIM Holding Icra Kurulu Baskani Yüksel YILDIRIM, “Denizcilik alanindaki uzmanligi, dünya çapinda varligi ve etkileyici filosu ile CMA CGM, kriz döneminden, öncekinden daha da iyi bir konumda çikmistir. CMA CGM’nin sahip oldugu potansiyele güvenimiz tam ve büyümesine ayricalikli bir katkida bulunma konusunda kararliyiz,” seklinde sözlerine devam etti.

Anlasma, Grup için oldukça uygun bir dönemde gerçeklesmistir. 2010’un ilk 9 aylik döneminde ciro, önceki seneki döneme göre %38’lik artisla 10.5 milyar USD’yi bulmus, nakliye hacimleri de bir önceki senenin ayni dönemine göre %18’lik artisla 6.8 milyon TEU’ya ulasmistir. Grubun dönem içinde yakaladigi %18.5’lik faaliyet kar marji (EBITDA – faiz, vergi, yipranma payi ve amortisman öncesi kar), sektörün en iyi performanslari arasindadir.

Bu iyi sonuçlar, CMA CGM’in büyük gemilere yatirim yapma konusunda izledigi politikada ve maliyet düsürmeye yönelik proaktif planlamasinda da görüldügü üzere yaptigi stratejik tercihler, dünya ticaretinin eski konumuna dönme pozisyonunda olmasi ve senenin ilk 9 ayinda özellikle de Asya-Avrupa (%21.1) ve Asya-ABD (%15.4) hatlarinda görülen hacim artisi ile nitelenebilir. Sonbaharda hacimde ve navlun oranlarinda görülen olagan mevsimsel düsüsün ardindan, senenin gayet iyi sonuçlarla tamamlanmasi beklenmektedir.

Nakliye hacimlerindeki artisa ayak uydurabilmek için, CMA CGM 2010 senesinin basindan itibaren 12 yeni gemi teslim almis, böylece de sahip olunan toplam gemi sayisini 92’ye çikarmistir. Ayrica yeni gemiler de kiralanmis ve toplam filo 400’e ulasmistir. 2011 senesinde Grup, 6’si 10,000 TEU’nun üzerinde olmak üzere, 9 yeni gemiyi daha bünyesine katmayi planlamaktadir.

Baslica konsolide rakamlar – 30 Eylül itibariyle ilk 9 ay olmak üzere*

 
Ocak-Eylül 2010
Ocak-Eylül 2009
Ciro (milyon USD)
10,521
7,624
EBITDA (milyon USD)
1,951
(727)
Faaliyet Kar Marji
18.5%
- 9.5%
Net Kar (milyon USD)
1,412
(852)
Nakliye Hacmi (TEU)
6.8
5.7

* 29 Kasim 2010’da Yönetim Kurulu’na sunulacak rakamlar
  Adres : YILDIRIM Tower, Maslak Mahallesi, Tasyoncasi Sok. No:1C B2 Blok, 34485 Sariyer / Istanbul
  Tel : +90 212 290 30 80 (pbx) Faks : +90 212 290 30 81 E-posta : info@yildirimgroup.com
  YILDIRIM HOLDİNG A.Ş | Copyright © 2021